DTS26W19-11HC
Mfr.Part #
DTS26W19-11HC
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
11
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
No
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
yes
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Empty Shell :
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Datasheets
DTS26W19-11HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded