DTS26W19-11HB
Mfr.Part #
DTS26W19-11HB
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Total Number of Contacts :
11
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Product :
Plugs
Mating Style :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Option :
GENERAL PURPOSE
Body/Shell Style :
PLUG
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Voltage Rating :
750 VAC, 1050 VDC
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Style :
Free Hanging
HTS Code :
Number of Positions :
11 Position
Mounting Angle :
Straight
Termination Style :
Crimp
Shell Style :
Straight
Termination Type :
Crimp
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Empty Shell :
Mounting Type :
CABLE
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating :
13 A