DTS26W19-11BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W19-11BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Shell Size :
19
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
11
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Feature :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
Unknown
Plating - Body :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
DTS26W19-11BN
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W19-11BN Overview
DTS26W19-11BN Features
DTS26W19-11BN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-11BN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT