DTS26W19-11BE
Mfr.Part #
DTS26W19-11BE
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Aluminum Alloy
Features :
Coupling Nut
Number of Contacts :
EAR99
Mixed Contacts :
Plastic
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Shell Size :
19
Mounting Feature :
Orientation :
E
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
yes
Plating - Body :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Size, MIL :
Includes :
Datasheets
DTS26W19-11BE
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11BE Overview
DTS26W19-11BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11BE Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-11BE Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT