DTS26W19-11BD
Mfr.Part #
DTS26W19-11BD
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Threaded
Total Number of Contacts :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
D
Filter Feature :
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
DTS26W19-11BD
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11BD Overview
DTS26W19-11BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W19-11BD Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT