DTS26W19-11BC
Mfr.Part #
DTS26W19-11BC
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gold
Published :
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
Environment Resistant
Body Plating :
Gender :
FEMALE
Datasheets
DTS26W19-11BC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11BC Overview
DTS26W19-11BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W19-11BC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT