DTS26W19-11BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W19-11BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Shielded
IEC Conformance :
No
Contact Size :
16
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
11
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Orientation :
B
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size :
19
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Positions :
11
Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
Includes :
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
ECCN Code :
EAR99
Features :
Coupling Nut
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
HTS Code :
Plating - Body :
Cadmium
Datasheets
DTS26W19-11BB
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11BB Overview
DTS26W19-11BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11BB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-11BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT