DTS26W19-11AN
Mfr.Part #
DTS26W19-11AN
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
EAR99
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
No
Number of Contacts :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Plating - Body :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environment Resistant
Shell Size :
19
Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Datasheets
DTS26W19-11AN
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W19-11AN Overview
DTS26W19-11AN Features
DTS26W19-11AN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-11AN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT