DTS26W19-11AE
Mfr.Part #
DTS26W19-11AE
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Circular Connector Housings
Body/Shell Style :
PLUG
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Style :
Free Hanging
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
11 Position
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Termination Type :
Crimp
Series :
DTS26
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Voltage Rating :
750 VAC, 1050 VDC
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Mating Style :
EAR99
Coupling Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Product :
Plugs
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
13 A
Termination Style :
Crimp
Total Number of Contacts :
11
Backshell Type :
Solid
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
GENERAL PURPOSE
Mounting Angle :
Straight
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
CABLE
Shell Style :
Straight
Shell Size :
19
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Datasheets
DTS26W19-11AE
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT