DTS26W19-11AD
Mfr.Part #
DTS26W19-11AD
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Shielding :
No
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Mount :
Free Hanging
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Empty Shell :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
IEC Conformance :
Orientation :
D
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Datasheets
DTS26W19-11AD
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11AD Overview
DTS26W19-11AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W19-11AD Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT