DTS26W19-11AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W19-11AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
Contact Size :
16
Housing Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
Body Material :
Aluminium
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Body Plating :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
11
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Plastic
Total Number of Contacts :
11
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS26W19-11AC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11AC Overview
DTS26W19-11AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W19-11AC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT