DTS26W19-11AB
Mfr.Part #
DTS26W19-11AB
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Shielded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Includes :
Features :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Shell Size :
19
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
11
Number of Contacts :
11
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Plating :
Gold
Plating - Body :
Cadmium
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Type :
For Male Pins
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Material Flammability Rating :
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
Contact Size :
16
Filter Feature :
Datasheets
DTS26W19-11AB
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W19-11AB Overview
DTS26W19-11AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W19-11AB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W19-11AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT