DTS26W19-11AA
Mfr.Part #
DTS26W19-11AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
HTS Code :
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
CABLE
Shell Size :
19
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Body/Shell Style :
PLUG
Shell Material :
Aluminum Alloy
Coupling Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
11
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Termination Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
Male
IEC Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS26W19-11AA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT