DTS26W17-26SN
Mfr.Part #
DTS26W17-26SN
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
yes
Total Number of Contacts :
26
Feedthrough Type :
No
Current Rating :
7.5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insulation Material :
Silicone
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Power Positions :
26
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Durability Rating :
500 Cycles
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Insulation Diameter :
2.11 mm
Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
Operating Supply Voltage :
600V
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Assembly Length :
31mm