DTS26W17-26SE-LC
Mfr.Part #
DTS26W17-26SE-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
26
Published :
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
E
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
Datasheets
DTS26W17-26SE-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W17-26SE-LC Overview
DTS26W17-26SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W17-26SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26SE-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT