DTS26W17-26SE
Mfr.Part #
DTS26W17-26SE
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Mount :
Cable, Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
REACH SVHC :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
No
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
26
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
26
Empty Shell :
No
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Mixed Contacts :
Body Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
Orientation :
E
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
DTS26W17-26SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded