DTS26W17-26SC
Mfr.Part #
DTS26W17-26SC
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
REACH SVHC :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
26
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
C
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Radiation Hardening :
No
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Datasheets
DTS26W17-26SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded