DTS26W17-26SB-LC
Mfr.Part #
DTS26W17-26SB-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Coupling Nut
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Number of Positions :
26
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Body Plating :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
IEC Conformance :
Mount :
Free Hanging
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
20
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Datasheets
DTS26W17-26SB-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W17-26SB-LC Overview
DTS26W17-26SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W17-26SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26SB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT