DTS26W17-26SB
Mfr.Part #
DTS26W17-26SB
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
26
Total Number of Contacts :
26
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
JESD-609 Code :
e4
Published :
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Gender :
Male
Orientation :
B
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
Mount :
Cable, Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
DTS26W17-26SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded