DTS26W17-26SA-6149
Mfr.Part #
DTS26W17-26SA-6149
Description
PLUG ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Sealable :
yes
Circular Connector Type :
PLUG
Connector System :
Wire-to-Wire
Hermetically Sealed :
Non-RoHS Compliant
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Shell Size :
E 17
Reverse Gender :
No
Contact Current Rating (Max) (A) :
5
Number of Positions :
26
Shell Base Material :
Aluminum
Contacts Preloaded :
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector Mounting Type :
Cable Mount (Free-Hanging)
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Alignment Keyed :
Clocking
Polarization Code :
Normal
Circuit Application :
Power and Signal
Number of Signal Positions :
26
Wire Size (mm²) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Mating Retention :
Without
Shell Type :
Straight Plug
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Wire Size (AWG) :
Shielded :
yes
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Power Positions :
26 Positions
DTS26W17-26SA-6149 Overview
DTS26W17-26SA-6149 Features
DTS26W17-26SA-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26SA-6149 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT