DTS26W17-26PN-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS26W17-26PN-6149 [V001]
Description
STRAIGHT PLUG ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Type :
PLUG
Factory Lead Time :
26 Weeks
Shell Plating Material :
Cadmium O.D
Circuit Application :
Signal
Operating Temperature Range :
-65 – 175?°C?[?-85 – 347?°F?]
Hermetically Sealed :
No
Number of Power Positions :
Non-RoHS Compliant
Sealable :
yes
Contacts Preloaded :
No
Shell Base Material :
Aluminum
Contact Layout Arrangement :
Number of Signal Positions :
26
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Alignment Keyed :
Clocking
Mating Alignment Type :
Keyed
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Contact Type :
Pin
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Connector System :
Cable-to-Panel
Shell Type :
Straight Plug
Circular Connector Shell Size :
17
Reverse Gender :
Wire Size (AWG) :
Polarization Code :
N
26 Positions
DTS26W17-26PN-6149 [V001] Overview
DTS26W17-26PN-6149 [V001] Features
DTS26W17-26PN-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26PN-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT