DTS26W17-26PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W17-26PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Cable, Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Radiation Hardening :
No
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
26
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
26
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Orientation :
E
Published :
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DTS26W17-26PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded