DTS26W17-26PC-LC
Mfr.Part #
DTS26W17-26PC-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
EAR99
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Bulk
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
26
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Unknown
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
26
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS26W17-26PC-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W17-26PC-LC Overview
DTS26W17-26PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W17-26PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26PC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT