DTS26W17-26PC
Mfr.Part #
DTS26W17-26PC
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Male
Filter Feature :
No
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
26
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Cable, Free Hanging
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
Insert Material :
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Bulk
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
DTS26W17-26PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded