DTS26W17-26PB
Mfr.Part #
DTS26W17-26PB
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
26
Body Plating :
Cadmium
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
JESD-609 Code :
e4
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Mount :
Cable, Free Hanging
Gender :
Male
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Threaded
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
REACH SVHC :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Total Number of Contacts :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
DTS26W17-26PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded