DTS26W17-26PA-LC
Mfr.Part #
DTS26W17-26PA-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Unknown
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Contacts :
yes
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size :
17
Plating - Body :
Mount :
Free Hanging
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS26W17-26PA-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W17-26PA-LC Overview
DTS26W17-26PA-LC Features
DTS26W17-26PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W17-26PA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT