DTS26W17-26JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W17-26JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
26
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
26
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DTS26W17-26JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded