DTS26W17-26JC
Mfr.Part #
DTS26W17-26JC
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Style :
Straight
Mounting Type :
CABLE
Shell Plating :
Series :
DTS26
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
26 Position
Contact Gender :
FEMALE
Body/Shell Style :
PLUG
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
IEC Conformance :
Coupling Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mounting Angle :
Straight
Total Number of Contacts :
26
Termination Type :
Crimp
Product :
Plugs
Mounting Style :
Free Hanging
Subcategory :
Circular Connectors
DIN Conformance :
Shell Size :
17
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Mating Style :
Threaded
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Termination Style :
Crimp
Current Rating :
7.5 A