DTS26W17-26HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W17-26HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
No
Mount :
Free Hanging
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Male
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
26
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Sealed
Total Number of Contacts :
26
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Datasheets
DTS26W17-26HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded