DTS26W17-26HA
Mfr.Part #
DTS26W17-26HA
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Color :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
26
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
Datasheets
DTS26W17-26HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded