DTS26W17-26BE
Mfr.Part #
DTS26W17-26BE
Description
CONN PLUG HSG FMALE 26POS INLINE
Feature :
Coupling Nut
Filter Feature :
No
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shielded
Contact Size :
20
Orientation :
E
No
Housing Color :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
DTS26W17-26BE
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W17-26BE Overview
DTS26W17-26BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W17-26BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26BE Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT