DTS26W17-26BD
Mfr.Part #
DTS26W17-26BD
Description
CONN PLG HSG FMALE 26POS INLINE
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size :
17
Unknown
HTS Code :
Gold
Number of Contacts :
26
ECCN Code :
EAR99
Free Hanging
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating - Body :
Datasheets
DTS26W17-26BD
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W17-26BD Overview
DTS26W17-26BD Features
DTS26W17-26BD Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W17-26BD Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT