DTS26W17-26BC
Mfr.Part #
DTS26W17-26BC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 26POS INLINE
No
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
26
Type :
For Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Contact Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Plastic
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
DTS26W17-26BC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W17-26BC Overview
DTS26W17-26BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W17-26BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26BC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT