DTS26W17-26BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W17-26BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Orientation :
B
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
26
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
26
Fastening Type :
Threaded
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS26W17-26BB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W17-26BB Overview
DTS26W17-26BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W17-26BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26BB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT