DTS26W17-26BA
Mfr.Part #
DTS26W17-26BA
Description
CONN PLG HSG FMALE 26POS INLINE
Circular Connector Housings
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Receptacle
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Aluminium
Reach Compliance Code :
not_compliant
Threaded
Plating - Body :
IEC Conformance :
Number of Contacts :
26
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size :
17
HTS Code :
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Datasheets
DTS26W17-26BA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W17-26BA Overview
DTS26W17-26BA Features
DTS26W17-26BA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W17-26BA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT