DTS26W17-26AN
Mfr.Part #
DTS26W17-26AN
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Circular Connector Housings
Shell Size :
17
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
Free Hanging
Plating - Body :
yes
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
NOT SPECIFIED
MIL Conformance :
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Datasheets
DTS26W17-26AN
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W17-26AN Overview
DTS26W17-26AN Features
DTS26W17-26AN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W17-26AN Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT