DTS26W17-26AE
Mfr.Part #
DTS26W17-26AE
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
26
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Orientation :
E
Feature :
Coupling Nut
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
Gold
Contact Type :
Crimp
Unknown
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
yes
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Datasheets
DTS26W17-26AE
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W17-26AE Overview
DTS26W17-26AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W17-26AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26AE Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT