DTS26W17-26AC
Mfr.Part #
DTS26W17-26AC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
20
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Coupling Nut
Body Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Free Hanging
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Orientation :
C
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
EAR99
Housing Color :
Olive Drab
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
DTS26W17-26AC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W17-26AC Overview
DTS26W17-26AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W17-26AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26AC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT