DTS26W17-26AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W17-26AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Gender :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Body Plating :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
26
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug Housing
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
26
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Datasheets
DTS26W17-26AB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W17-26AB Overview
DTS26W17-26AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W17-26AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W17-26AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT