DTS26W17-26AA
Mfr.Part #
DTS26W17-26AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Plating - Body :
Cadmium
Feature :
Shielded
Empty Shell :
yes
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
26
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Published :
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
HTS Code :
Shell Size :
17
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS26W17-26AA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W17-26AA Overview
DTS26W17-26AA Features
DTS26W17-26AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W17-26AA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT