DTS26W15-18SE
Mfr.Part #
DTS26W15-18SE
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Current Rating :
7.5A
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
Mount :
Cable, Free Hanging
DIN Conformance :
No
Orientation :
E
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
Male
Radiation Hardening :
Mixed Contacts :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Bulk
Termination :
Cadmium
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
DTS26W15-18SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded