DTS26W15-18SD
Mfr.Part #
DTS26W15-18SD
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
18
Termination :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Marine, Military
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS26W15-18SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded