DTS26W15-18SC
Mfr.Part #
DTS26W15-18SC
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
18
Insert Material :
Thermoplastic
No
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Mount :
Cable, Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
Solid
HTS Code :
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Aluminium
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS26W15-18SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded