DTS26W15-18SB-LC
Mfr.Part #
DTS26W15-18SB-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Body Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Bulk
Feature :
yes
Number of Contacts :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Shell Size :
15
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Plating - Body :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Mount :
Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DTS26W15-18SB-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W15-18SB-LC Overview
DTS26W15-18SB-LC Features
DTS26W15-18SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-18SB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT