DTS26W15-18SA-LC
Mfr.Part #
DTS26W15-18SA-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
No
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
18
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
e4
Number of Positions :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
DTS26W15-18SA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18SA-LC Overview
DTS26W15-18SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-18SA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT