DTS26W15-18SA
Mfr.Part #
DTS26W15-18SA
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Cable, Free Hanging
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Aluminium
Number of Positions :
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
A
Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Unknown
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Datasheets
DTS26W15-18SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded