DTS26W15-18PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W15-18PN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Number of Contacts :
18
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Shielded
Filter Feature :
No
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Shell Size :
15
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Male
HTS Code :
Published :
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Plating - Body :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS26W15-18PN-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W15-18PN-LC Overview
DTS26W15-18PN-LC Features
DTS26W15-18PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W15-18PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT