DTS26W15-18PN-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS26W15-18PN-6149 [V001]
Description
PLUG ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Sealable :
yes
Number of Signal Positions :
18
Mating Retention :
With
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Type :
PLUG
Contacts Preloaded :
No
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Polarization Code :
N
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Reverse Gender :
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Type :
Straight Plug
Connector System :
Cable-to-Panel
Number of Power Positions :
Circular Connector Shell Size :
15
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contact Layout Arrangement :
Wire Size (AWG) :
Wire Size (mm²) :
Shielded :
yes
Number of Positions :
18
Circular Connector Contact Type :
Pin
Circuit Application :
Signal
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Alignment Type :
Keyed
Factory Lead Time :
20 Weeks
Shell Base Material :
Aluminum 6061-T6
Shell Plating Material :
Cadmium, O.D.
18 Positions
DTS26W15-18PN-6149 [V001] Overview
DTS26W15-18PN-6149 [V001] Features
DTS26W15-18PN-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-18PN-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT