DTS26W15-18PE
Mfr.Part #
DTS26W15-18PE
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
HTS Code :
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
7.5A
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Datasheets
DTS26W15-18PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded