DTS26W15-18PD-LC
Mfr.Part #
DTS26W15-18PD-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Insert Material :
Plastic
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
D
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
DTS26W15-18PD-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W15-18PD-LC Overview
DTS26W15-18PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W15-18PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W15-18PD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT